Michał Leszczyński , 21 kwietnia 2018

Bez planu, za to pełna atrakcji. Miejska majówka last minute

Kazar

Długi majowy weekend to świetna okazja na wyjazd z rodziną bądź romantyczną wycieczkę we dwoje. Szukacie na nie pomysłu? Polskie miasta oferują wspaniałe atrakcje na majówkowy wyjazd, nawet jeśli zdecydujemy się na niego w ostatniej chwili. Spędź go w Twoim stylu!

Mały wielki urlop

Co jest w majówce tak wspaniałe? Nie musimy wypełniać wielu formularzy urlopowych, by pozwolić sobie na naprawdę długi okres wolnego czasu. Zdarza się jednak, że przez natłok pracy w kwietniu nie zdążymy zaplanować majówkowego wyjazdu. Nie musimy się obawiać. Duże polskie miasta oferują rozrywkę praktycznie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że założymy odpowiednie obuwie, wsiądziemy do samochodu i ruszymy w drogę!

Gdańsk – spacer brzegiem rzeki

Majówka blisko morza? Przedsmak letniego urlopu. W Gdańsku miejsc na spacery jest mnóstwo – Długi Targ wygląda naprawdę pięknie skąpany w wiosennym słońcu. W majówkę przejdźmy się jednak niedalekim Długim i Rybackim Pobrzeżem, biegnącym nad Motławą. Koniecznie zabierzmy ze sobą przy tym okulary przeciwsłoneczne! W cieniu gdańskiego Żurawia znajdziemy mnóstwo restauracji, tj. Pod Banderą czy 77 Sushi. Jak przystało na miasto portowe, zjemy tu sporo dań rybnych.

Na ulicy Tokarskiej 21/25 znajduje się z kolei Ośrodek Kultury Morskiej, muzeum w którym dzieci zobaczą interaktywną wystawę "Ludzie-Statki-Porty". Dowiedzą się tu m.in. jak powstaje wir wodny, poznają tajniki działania portów i wreszcie poczują się jak prawdziwe wilki morskie, dowodząc jednostką z mostka kapitańskiego. Także dorośli, którzy spędzili całe życie na lądzie, mogą się tu całkiem sporo nauczyć.

Kraków – wycieczka do krainy sztuki

Zabłocie było niegdyś przemysłowym regionem Krakowa i… wciąż zachowuje swój industrialny charakter. Jednak częściej niż wyroby fabryczne napotkamy tu obecnie sztukę oraz pozytywne wibracje. Na ulicy Lipowej 4 znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, zwane w skrócie MOCAK-iem. Jeśli nasza druga połówka lubi artystyczne doznania, możemy być pewni, że spędzimy tam inspirujący czas.

Po wizycie w muzeum możemy zasiąść w jednej z wielu miejscowych restauracji, np. Emalia Zabłocie przy ul. Tadeusza Romanowicza 5. Przy lampce dobrego wina porozmawiamy tam (a jakże!) o sztuce... i innych, równie interesujących tematach. Jeśli zaś wybieramy się na majówkową wycieczkę z dziećmi, wskoczmy do Ogrodu motyli na ul. Jana Dekerta. Nasze pociechy zobaczą tu mnóstwo trzepoczących kolorowymi skrzydełkami owadów.

Niezależnie od tego, w jakim celu jedziemy do Krakowa, przyda nam się praktyczna i lekka torebka, która pomieści niezbędne rzeczy i pamiątki – artystyczne i nie tylko.

Łódź – wizyta w krainie filmu

Jeśli wraz z ukochaną osobą uwielbiamy oglądać wieczorami filmy i seriale, trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na majówkowy wyjazd niż Łódź. Miasto jest bowiem stolicą polskiego kina. W tutejszej szkole filmowej uczyli się tacy reżyserzy jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Małgorzata Szumowska. Idąc ulicą Piotrkowską znajdziemy zresztą dziesiątki odniesień do świata srebrnego ekranu.

Znajduje się tu między innymi aleja gwiazd. Zobaczymy mosiężne gwiazdy z nazwiskami najbardziej zasłużonych dla polskiego kina osób. Przechadzając się między nimi w eleganckich wiosennych kreacjach i półbutach lub czółenkach sami poczujemy się jak gwiazdy filmowe. To dobre miejsce, by przypomnieć sobie tytuły, przy których przeżywaliśmy niegdyś wspólne emocje.

Piotrkowska oferuje też atrakcje dla najmłodszych wycieczkowiczów. Zobaczą m.in. pomnik Misia Uszatka czy spróbują słodkości w Manufakturze Czekolady.

Poznań – podróż pełna tajemnic

Stolica Wielkopolski oferuje swoim gościom na wiosnę wiele atrakcji. Żeby zobaczyć niektóre z nich, musimy nieco oddalić się od centrum miasta. Na Ostrowie Tumskim nad Wartą, oprócz zabytkowej katedry, znajdziemy także Bramę Poznania. To pełne interaktywnych ekspozycji muzeum pozwoli całej rodzinie odkryć przeszłość Poznania i okolic. Znajdziemy tu eksponaty z czasów Mieszka I, a także te całkiem współczesne. Zabierzmy ze sobą wygodne buty sportowe, gdyż czeka nas całkiem sporo chodzenia!

Jeśli zamiast zwiedzania mamy ochotę na romantyczny dzień we dwoje, Rynek Śródecki, znajdujący się zaledwie kilkaset metrów od Bramy Poznania, obfituje w restauracje serwujące dania z całego świata. Na ul. Śródka 3 mieści się na przykład Raj i Cafe La Ruina, gdzie w budynku dawnego kina skosztujemy azjatyckiej kuchni. Koniecznie zobaczymy też na rynku mural "Opowieść śródecka i z trębaczem na dachu i kotem w tle" wpisany na listę "7 cudów Polski" w plebiscycie National Geographic w 2016 r.

Warszawa – wyprawa królewskim szlakiem

Będąc w Warszawie, większość z nas zapewne zwiedziła już Łazienki Królewskie i Stare Miasto. A tymczasem jest w stolicy jeszcze jedno równie dostojne miejsce warte zobaczenia. Wilanów to dzielnica pięknie odrestaurowana, w której czuć niemal atmosferę przełomu XVIII wieku. Znajduje się tutaj Muzeum Jana III Sobieskiego w pięknym barokowym pałacu. Zwiedzanie jego wnętrz oraz ogrodu całą rodziną będzie świetną zabawą. Pamiętajmy jednak o założeniu lekkiego obuwia, jak baleriny czy mokasyny.

Wilanów to zresztą nie tylko pałac, dookoła stoją budynki niegdyś służące dworowi królewskiemu. Obecnie znajdują się w nich restauracje, takie jak Restauracja Wilanów czy Kuźnia Kulturalna, gdzie spędzimy wieczór na naprawdę wysokim poziomie. Króluje tu tradycyjna polska kuchnia, tak więc na pewno najemy się do syta w królewskim wręcz stylu.

Wrocław – zielona oaza w środku miasta

Wrocław to tryskająca życiem metropolia nad Odrą. Znajdziemy tu również sporo natury i to w bardzo kosmopolitycznym wydaniu. Zabierzmy druga połówkę do Ogrodu Japońskiego znajdującego się na Śródmieściu. Kontemplując jego dalekowschodnią scenerię, odpoczniemy od codziennego biegu w życiu prywatnym i zawodowym. Może nawet osiągniemy tak bardzo pożądany w Japonii stan zen? W każdym razie, załóżmy na tę wycieczkę sandały, gdyż właśnie takie obuwie idealnie sprawdzi się na spokojne spacery po parkach i ogrodach w ciepłe dni.

Nieopodal ogrodu znajduje się słynne wrocławskie ZOO. Jeśli nasze dzieci kochają filmy animowane wytwórni Disneya w rodzaju „Król Lew” czy „Madagaskar”, odnajdą tu zwierzęcych krewnych bohaterów tych kreskówek. W kwietniu we wrocławskim ogrodzie przybyło na świat aż sześć młodziutkich lemurów. Na pewno warto odwiedzić maluchy.

Ponadto na terenie ZOO odwiedzimy Afrykarium, które jest unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Przejdziemy się tam m.in. osiemnastometrowym przezroczystym tunelem otoczeni wodą i pięknymi egzotycznymi morskimi stworzeniami. Zapewniamy – niesamowite przeżycie!

Wykorzystajmy dni majówki w pełni i wybierzmy się na wycieczkę po polskich miastach. Kiedy po powrocie zdejmiemy buty i usiądziemy w fotelu, może się okazać, że spojrzymy na miejsca, które znamy z turystycznych folderów w zupełnie inny sposób.