REDAKCJA , 20 czerwca 2018

Jeśli weekend, to tylko z WP Magazynem

PAP/EPA

Czy można produkować w Ameryce filmy nie wychodząc ze swojego mieszkania w Polsce? Która technologiczna nowinka oprócz VAR jest obecnie na topie w futbolu? Jak i czy w ogóle radzą sobie z radykalnym islamem Szwedzi? Na te i inne pytania odpowiedź poznacie w weekendowym WP Magazynie.

W środę, 20 czerwca, przed słynną salą BHP zebrało się 200 osób, które uważają, że Gdańsk chce „seksualizować” uczniów na zajęciach szkolnych. Demonstranci trzymali kartki z napisami: „Nie dla propagandy LGBT w Gdańsku”, „Stop homopropagandzie”, „Stop homodyktatowi”, „Stop dyskryminacji chrześcijan w Gdańsku”. Przez godzinę opowiadali w programie na żywo w TV Trwam, że boją się, że ich dzieci w przedszkolach i szkołach będą deprawowane przez lobby gejów i lesbijek.

Sebastian Łupak relacjonuje konflikt wywołany przez plany edukacyjne miasta.

Autor: Sebastian Łupak

Źródło: WP.PL

- Nie lubię zdradzać tajemnic naszej filmowej kuchni, ale kwestia wyglądu to zasługa znakomitej specjalistki od efektów wizualnych. W ramach swoich zadań pilnuje ona, by na ekranie nie było widać mojego trzeciego podbródka - przyznaje ze śmiechem Sandra Bullock.

O sytuacji kobiet w Hollywood, karierze, filmach ulubionych oraz tym, który dopiero wchodzi na ekrany, z jedną z najpopularniejszych współczesnych aktorek rozmawia Yola Czaderska-Hayek.

Źródło: Getty Images

Szwecja, zaraz po Niemczech, jest krajem najbardziej otwartym na imigrantów. Tylko w latach 2014-15 o azyl ubiegało się w Szwecji 260 tys. osób, głównie z Syrii i Afganistanu. Otwarta polityka budzi coraz większy sprzeciw społeczeństwa. Nagłaśniane są problemy stref wykluczenia („no go”), gangów kryminalnych tworzonych przez przybyszów, a państwo raz po raz jest oskarżane o tuszowanie przestępstw popełnianych imigrantów.

Na tej fali rośnie popularność - niechętnej imigrantom partii - Szwedzkich Demokratów. Według najnowszych sondaży, po tegorocznych wyborach, może ona zostać drugą siłą w szwedzkim parlamencie.

- Tolerancja wobec radykalnego islamu wychodzi Szwecji bokiem - twierdzi Jan Sjunnesson, członek Szwedzkich Demokratów. - Jeśli ktoś nie może się zintegrować powinien wyjechać. Możemy nawet za to zapłacić. Trzeba też stworzyć budżet na aresztowania i deportację tych, którzy są w Szwecji nielegalnie - wyznaje w rozmowie z Natalią Osten-Sacken.

Źródło: scanpix

Nie tylko system VAR, o którym głośno przez Mundial, jest przykładem nowoczesnych technologii w futbolu. Uczenie maszynowe i uczenie głębokie to pojęcia kojarzone głównie z analizą ogromnych baz danych, którymi "karmi" się sztuczną inteligencję. Wykorzystują się ją w badaniach naukowych i biznesie, ale sport również od niej nie stroni. Można na przykład przeprowadzić symulację, kto wygra trwający właśnie Mundial.

Według wyliczeń sztucznej inteligencji, będzie to Hiszpania, a Polska ma szansę na 15. miejsce. Sugerujemy jednak ograniczone zaufanie – według statystyk Google, Polska miała 42 proc. szansy na wygranie z Senegalem. Jak się skończyło, wiemy wszyscy.

O wykorzystaniu sztucznej inteligencji w futbolu pisze Grzegorz Burtan.

Źródło: Domena publiczna

Pamiętacie historię nastoletniego J.J. Abramsa? Kiedy miał 15 wygrał nagrodę w konkursie dla amatorów i spotkał Stevena Spielberga. 30 lat później twórca "E.T." wyprodukował jeden z jego filmów.

To teraz wyobraźcie sobie analogiczną historię. Tylko zamiast hollywoodzkich gigantów jej bohaterami są zapomniany amerykański reżyser i wówczas 22-letni kolekcjoner kaset wideo z Polski.

Właśnie z nim, w mieszkaniu wypełnionym od podłogi po sufit kasetami wideo, rozmawia Grzegorz Kłos.

Źródło: WP.PL

Oprócz tego jak co tydzień przegląd najlepszych zdjęć tygodnia oraz hitowy materiał na niedzielę - tym razem autorstwa fenomenalnej Magdy Mieśnik. O czym pisze? Przekonacie się już niedługo.