PAP/EPA

Mijający tydzień upływał przede wszystkim pod hasłem gorącego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (która najwyraźniej pobiła kolejny rekord, brawo!) i Strajku Kobiet, które wkurzone po kompromitującym opozycję głosowaniu w Sejmie w sprawie aborcji, ponownie wyszły na ulice. Fanów sportu zelektryzowała wiadomość o planach odejścia Ronaldo z Realu Madryt, wyrzuceniu Jana Ziobro z kadry skoczków i decyzji Williamsa, który rolę etatowego kierowcy powierzył Siergiejowi Sirotkinowi, a Roberta Kubicę zatrudnił w roli testera. Ale to nie podczas tych wydarzeń fotografom udało się ustrzelić najlepsze zdjęcia. Zobaczcie sami!

Autor: Marcin Bielecki

Źródło: PAP

W różnych częściach świata ludzie zmagają się z pożarami, powodziami i trzęsieniami ziemi, a nasz region Europy od pewnego czasu częściej niż kiedyś nawiedzają orkany. I właśnie przyszedł kolejny – o pięknym i dumnym imieniu Fryderyka (Friederike). Najpierw przeleciał przez kraje Beneluksu, Francję oraz Niemcy, gdzie nie tylko zrywał dachy z domów i zsuwał auta do rowów, ale przyczynił się też do śmierci 9 osób. W Polsce, choć IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe dla 12 województw, nie było aż tak dramatycznie, ale wichura spowodowała olbrzymie szkody i utrudnienia. Jedyny plus jest taki, że oczyścił powietrze ze smogu. Powyższe zdjęcie zostało wykonane 18 stycznia w Szczecinie

Autor: Jakub Orzechowski

Źródło: Agencja Gazeta

W najlepsze trwa także sezon studniówkowy. Okazja do szampańskiej zabawy na prawdziwym balu (wszyscy proszeni do poloneza!) i przypomnienie, że do egzaminu maturalnego już tylko sto dni. A to minie jak z bicza trzasł. Naszym zdaniem jedno z najlepszych studniówkowych zdjęć zostało wykonane podczas zabawy lubelskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica.

Autor: Alexei Druzhinin

Źródło: East News

Tymczasem w Rosji… Prezydent Putin pokazał nie tylko mięśnie, ale też, że mrozów się nie boi, a tradycja to dla niego świętość. Dlatego też, mimo -6 stopni Celsjusza na termometrze, w asyście i z błogosławieństwem prawosławnych duchownych (oraz telewizyjnych kamer), zrzucił z siebie grube futro i wełniane bamboszki, po czym majestatycznie zanurzył się w przerębli rosyjskiego jeziora Seliger. W ten sposób upamiętnił chrzest Jezusa w Jordanie (Święto Objawienia Pańskiego).

Autor: Rick T. Wilking

Źródło: Getty Images

Co kraj, to obyczaj. U nas dzieciaki bawią się w berka i chowanego, a smyki z Denver (Kolorado) ujeżdżają w tym czasie owce. Impreza „Bustin Mutton” to bowiem takie rodeo dla najmłodszych, w którym również wygrywa ten zawodnik, który utrzyma się najdłużej na grzbiecie rozbrykanego zwierzęcia. Sądząc po minie owcy, jest ona nieco zdumiona tym pomysłem.

Autor: Chris McGrath

Źródło: Getty Images

To z kolei wspaniałe zdjęcie zostało wykonane przez Chrisa McGratha w Stambule na promie, z pokładu którego przypadkowa kobieta karmiła wygłodniałe mewy. Stambuł leży nad największą zatoką Cieśniny Bosfor, zwaną Złotym Rogiem.

Autor: Dan Kitwood

Źródło: Getty Images

10 Downing Street – jeden z najbardziej znanych adresów w Londynie. To właśnie tu znajduje się rezydencja i biuro premiera Wielkiej Brytanii oraz siedziba Rządu Jej Królewskiej Mości. Odwiedzają je najpotężniejsi tego świata, zawędrował też mały, przestraszony lisek, o czym doniosły media na całym świecie. Scenka uchwycona 16 stycznia przez Dana Kitwooda.

Dan Kitwood/Getty Images

Autor: DIEGO AZUBEL

Źródło: PAP/EPA

Przejmująca rzeźba matki i dziecka wykonana z papier-mâché oraz pyłów przemysłowych, zanieczyszczających powietrze. To jedna z budzących największe emocje prac pokazanych na wystawie "Prawo do czystego powietrza" tajskiego artysty Ruangsaka Anuwatwimona. Ekspozycję w Centrum Sztuki i Kultury w Bangkoku przygotowało Greenpeace, które poprzez serię działań w Azji Południowo-Wschodniej chce zwiększyć świadomość społeczną na temat zanieczyszczenia powietrza w regionie oraz zwrócenie uwagi na pilną potrzebę rozwiązania kwestii poprawy jakości powietrza w Tajlandii.

Źródło: PAP/EPA

Pozostańmy na chwilę w Azji. Oto niesamowita fotografia zrobiona podczas hinduskiego święta Makara Sankranti, obchodzonego 14 lutego – w dniu, w którym Słońce przechodzi na północną półkulę. To święto dziękczynne po żniwach, podczas którego krowy i byki ozdabia się jaskrawymi kolorami oraz rozpala ogniska, a w niektórych regionach kraju także puszcza latawce.

Autor: ZALRIAN SAYAT

Źródło: PAP/EPA

Mayon - czynny wulkan na wyspie Luzon na Filipinach – przypomniał nam o swoim istnieniu 15 stycznia. Tego dnia władze państwa podniosły poziom alarmowy ze względu na możliwość niebezpiecznej erupcji. I choć mieszkańcy najedli się strachu, przy okazji można też było ustrzelić tak niezwykłe zdjęcie.

Autor: ABIR ABDULLAH

Źródło: PAP/EPA

Bangladescy muzułmanie nieco przepełniony pociągiem wracają do domów po zakończonym święcie Biswa Ijtema. To drugie największe muzułmańskie święto po Hadżdż – pielgrzymce do świątyni Al-Kaba w Mekce.

Autor: Ilan Pellenberg

Źródło: PAP

Tydzień Tatuażu w Rio 2018 – największa impreza miłośników dziar w Ameryce Łacińskiej. Choć nazwa może trochę mylić, bo impreza trwała tylko przez weekend, to i tak dla uczestników musiała być niezapomnianym przeżyciem. Tym bardziej, że wyniesionej z niego "pamiątki" prędko się nie pozbędą…