oprac. W. Ulan , 3 listopada 2017

Halloween czy Holy Wins? Tydzień w obiektywie

Człowiek w masce klauna podczas tegorocznego Halloween w stolicy Japonii, Tokyo, BEHROUZ MEHRI, AFP

Ostatnie dni to głównie czas zadumy przy grobach i wspominanie bliskich, którzy już odeszli z tego świata. I choć fotoreporterów przede wszystkim ten temat najbardziej interesował w minionym tygodniu, to uchwycili oni w kadrze jeszcze wiele innych ważnych wydarzeń. Zobaczcie sami

Źródło: Gerard/REPORTER

Zacznijmy jednak od tego, które przed tygodniem zeelektryzowało całą Polskę. Nad nasz kraj wkroczył bowiem orkan Grzegorz. Potężny wiatr zabił dwie osoby, a 12 ranił. Najwięcej zniszczeń spowodował na Dolnym Śląsku, w Małopolsce oraz nad morzem. Setki tysięcy gospodarstw nie miało prądu przez wiele dni. Tak naprawdę wszystko wróciło do normy dopiero tuż przed Dniem Wszystkich Świętych.

Autor: Jakub Orzechowski

Źródło: Agencja Gazeta

W środę 1 listopada miliony Polaków ruszyły na cmentarze, aby odwiedzić groby bliskich. Choć większość zrobiła to jeszcze za dnia, to jednak warto było przejść się tam wieczorem. Tak też robili fotoreporterzy. Zdjęcia palących się zniczy już po zmroku zawsze robią największe wrażenie. Na zdjęciu lubelska nekropolia przy ulicy Lipowej.

Autor: Franciszek Mazur

Źródło: Agencja Gazeta

Tego samego dnia mnóstwo zniczy zapłonęło też przy placu Defilad w centrum Warszawy, gdzie 19 października samospalenia dokonał Piotr S. W wyniku poparzeń mężczyzna zmarł 10 dni później. W swoim liście-manifeście zaprotestował przeciwko polityce rządzącego obecnie Prawa i Sprawiedliwości.

Autor: Chris McGrath

Źródło: Getty Images

Wyjdźmy jednak z naszym przeglądem najciekawszych zdjęć tygodnia poza granice Polski. Znaleźliśmy oto wzruszające ujęcie, jak młody chłopak rysuje gołębia, czyli symbol pokoju, na namiocie, w którym mieszka z rodziną w obozie przejściowym w Ain Issa w Syrii. Po latach morderczych walk w tym kraju, chyba nie ma osoby o zdrowych zmysłach, która nie żądałaby zakończenia gehenny tych ludzi.

Autor: Robertus Pudyanto

Źródło: Getty Images

Jakże inny obraz świata niż ten, przedstawiony na poprzednim zdjęciu. Tu też mamy chłopca, tylko że on może się cieszyć życiem i wyścigami byków, w których bierze udział. Impreza odbyła się na indonezyjskiej wyspie Madurze przy północno-wschodnim wybrzeżu Jawy.

Autor: Robin Utrecht

Źródło: abacapress.com

Pozostajemy za granicą (dokładnie w Holandii, na zdjęciu przebrane dzieci w Rotterdamie), ale wracamy do tematu Wszystkich Świętych, czy bardziej otoczki kulturowej wokół niego. W tym roku znów rozgorzał spór o świętowanie w naszym kraju Halloween. Po raz pierwszy przedstawiciele Kościoła katolickiego wyszli z kontrofertą i wymyślili na ten dzień Holy Wins, co znaczy po angielsku "święty zwycięża". Czy to się przyjmie, czas pokaże. Na razie wydaje się, że Halloween ma więcej zwolenników.

Autor: Davor Puklavec

Źródło: PIXSELL

Skoro Halloween w przewadze to musi być też nieśmiertelne zdjęcie z dynią. Ale tym razem nietypowo, bo zainteresował się nią... niedźwiedź brunatny. To wyjątkowo słodkie zdjęcie zostało wykonane w zoo w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu.

Autor: Olivier Douliery-Pool

Źródło: Getty Images

I jeszcze o Halloween. Tym razem udajemy się do Stanów Zjednoczonych, do Waszyngtonu. Tu w Białym Domu, siedzibie urzędującego prezydenta Donalda Trumpa tak przyozdobiono fragment budynku. Tak, w Halloween można, a nawet trzeba się bać.

Autor: Jakub Orzechowski

Źródło: Agencja Gazeta

Na koniec zaglądamy na polskie podwórko i blisko tematu halloweenowego. W Lublinie w budynku przy ulicy Lubartowskiej otwarto wypożyczalnię kostiumów, właśnie takich, jakie prezentują te urocze dzieciaki. Na Halloween w sam raz, ale też i na mnóstwo innych okazji. Wypożyczalnia ta to efekt projektu urzędu miasta pod hasłem "Kreatywne przemiany", którego celem jest pobudzenie handlu przy tej właśnie lubelskiej ulicy. Chyba się udało.