Redakcja Magazyn WP , 4 września 2020

#Pogranicze. Nowa akcja WP, Deutsche Welle i Interii

WP

Od wejścia Polski do strefy Schengen nie miało znaczenia, po której stronie Odry był dom. Kiedy epidemia i kwarantanna nagle zamknęły granicę między Polską a Niemcami, ludzie żyjący po obu jej stronach nagle przypomnieli sobie, że kiedyś w ogóle istniała. 6 września rusza cykl reportaży Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii o życiu mieszkańców Pogranicza w trakcie kwarantanny. Dziennikarze pokażą specyfikę regionu, w którym relacje określają handel i codzienne życie, a nie historyczne emocje. Opowiedzą o tym, co trudno dostrzec z perspektywy głębi kraju.

Wraz z zanikaniem fizycznej granicy między Polską a Niemcami znikała także granica mentalna między mieszkańcami obu państw. Dla osób mieszkających na Pograniczu to, że do szkoły, do sklepu czy do pracy jadą do innego państwa, to była codzienność.

Wszystko zmienił wirus.

Nagle uczniowie nie mogli dojechać do szkoły, studenci na uczelnię, a pracownicy do pracy.

Czy nagły powrót fizycznej granicy uświadomił Polakom i Niemcom na Pograniczu, że nic nie jest dane na zawsze? Reporterzy i reporterki Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii ruszyli na granicę, by to sprawdzić. Chcą pokazać to, czego nie widać z Gdańska, Warszawy, Krakowa czy Lublina: specyfikę regionu, w którym do sąsiada, sklepu czy na imprezę po prostu przechodzi się przez most na Odrze do innego kraju. Regionu, w którym relacje określają handel i codzienne życie, a nie historyczne emocje.

Cykl wystartuje w WP Magazynie, Interii i Deutsche Welle w najbliższą niedzielę, 6 września o godzinie 9:00. Poza pogłębionymi reportażami dziennikarze przygotują również materiały wideo i historie opowiedziane przy pomocy narzędzi do digital storytellingu. Treści będą promowane na stronach głównych serwisów trzech współpracujących redakcji.

Na 467-kilometrowym odcinku od tzw. Trójstyku granic polskiej, czeskiej i niemieckiej, aż do Świnoujścia dziennikarze rozmawiali z mieszkańcami i sprawdzili, jak trzy miesiące kwarantanny wstrząsnęły bliską społecznością obu narodów.

Tekst powstał w ramach wspólnej akcji Wirtualnej Polski, portalu Interia.pl i DeutscheWelle - #Pogranicze. W jej ramach pokazujemy specyfikę regionu, w którym do sąsiada, sklepu czy na imprezę po prostu przechodzi się przez most na Odrze do innego kraju. Regionu, w którym relacje określają handel i codzienne życie, a nie historyczne emocje.

Autor: WP

Źródło: WP

Wszystkie reportaże w ramach akcji #Pogranicze znajdziecie w Magazynie Wirtualnej Polski, Raporcie Interii i w Deutsche Welle.

W poprzednim wspólnym projekcie WP, Deutsche Welle i Interii dziennikarze połączyli siły, by w reportażach pokazać szersze spojrzenie na wojnę i przybliżyć historie hitlerowskich zbrodniarzy, którzy uniknęli odpowiedzialności za popełnione przestępstwa, oraz ich ofiar. Cykl #ZbrodniaBezKary to efekt wielu spotkań ze świadkami, prowadzonych śledztw i kwerend w archiwach na terenie Polski i Niemiec. Reportaże zostały nominowane do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego oraz do Studenckich Nagród Dziennikarskich MediaTORY w kategorii "InicjaTOR", a także wyróżnione w konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.