Peter Grubbe alias Claus Volkmann, czyli zbrodniarz, który po wojnie zmienił tożsamość, Monika Zucht, Der Spiegel

W dniu kapitulacji Niemiec były niemiecki nazistowski starosta Claus Volkmann znika z Łowicza. W Niemczech Zachodnich pojawia się utalentowany dziennikarz Peter Grubbe. Przez lata nikt nie orientuje się, że to jedna i ta sama osoba. Opisujący tę historię wspólny reportaż Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii w ramach akcji "Zbrodnia bez kary" został nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

#Zbrodniabezkary to projekt, w którym dziennikarze trzech redakcji połączyli siły, by w swoich reportażach pokazać szersze spojrzenie na wojnę i zbliżyć się zarówno do postaci tych, którzy uczestniczyli w zbrodniach, a później uniknęli kary, jak i ich ofiar. W ręce czytelników trafił cykl - efekt współpracy, spotkań ze świadkami, prowadzonych od wielu miesięcy śledztw i kwerend w archiwach na terenie Polski i Niemiec.

Jednym ze zbrodniarzy, których wzięliśmy na warsztat, był Claus Volkmann znany też jako Peter Grubbe.

Reporter Wirtualnej Polski Piotr Barejka, dziennikarka Deutsche Welle Katarzyna Domagała-Pereira i fotograf Maciej Stanik ruszyli tropem Grubbego/Volkmanna. Dotarli do Ocalonych z Zagłady, którzy w Kołomyi cierpieli na skutek działań zbrodniarza. Prześledzili jego karierę w powojennych Niemczech i dotarli do człowieka, który go zdemaskował. Pojechali też do Kołomyi, gdzie do dziś widać straszne skutki działalności nazisty i jego popleczników - miasta, w którym z licznej społeczności żydowskiej została garstka, a przeszłość zniknęła na zawsze.

Materiał został nominowany w XXIII konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego.

PRZECZYTAJ NOMINOWANY REPORTAŻ >>>KLIKNIJ TUTAJ

Jury wybierało spośród 181 zgłoszeń. Po stronie polskiej w konkursie zgłoszono 89 prac, z tego 47 prac prasowych, 11 – radiowych, 9 – telewizyjnych, 19 – multimedialnych i 3 w kategorii "Dziennikarstwo na Pograniczu". Po stronie niemieckiej zgłoszono 92 prace, z tego 43 prace prasowe, 14 – radiowych, 16 – telewizyjnych, 3 – multimedialne i 16 regionalnych. Fundatorami tegorocznej Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa – dolnośląskie, zachodniopomorskie i lubuskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.

Akcja "Zbrodnia bez kary" trwała od 31 sierpnia do 21 grudnia 2019 roku. Publikacje powstające w ramach projektu prezentowane były na stronach Deutsche Welle, Wirtualnej Polski oraz Interii.

Pokazaliśmy sprawców zbrodni - i tych w mundurach i tych "zwyczajnych" Niemców, gorliwie realizujących politykę III Rzeszy, którzy po wojnie wrócili na ciepłe posadki w urzędach, w policji, w sądach, w szpitalach czy na uczelniach. Skierowaliśmy na nich ponownie światło, ocaliliśmy - mamy taką nadzieję - od zapomnienia ich ofiary.

Nasi czytelnicy udali się w podróż do "jądra ciemności", czyli okupowanej przez Niemcy Polski między 1939 a 1945 rokiem. Patrzyli z bliska na bombardowanie Wielunia, zbrodnie Wehrmachtu, akcję wymordowania polskiej inteligencji, zbrodnie lekarzy, którzy eksperymentowali w pełen okrucieństwa sposób na ludziach. Towarzyszyli tym, którzy zostali uznani za niegodnych życia i poddani eutanazji w szpitalach psychiatrycznych. Mierzyli się z terrorem, łapankami, represjami za udzielanie schronienia Żydom. Przyglądali się "rasowo wartościowym" polskim dzieciom, zabieranym z rodzin i oddawanym do adopcji w Trzeciej Rzeszy. "Zwiedzali" okupowaną Łódź, poznali mieszkańców getta i więźniów obozów koncentracyjnych.

Za tymi wszystkimi zbrodniami stoją konkretni ludzie, których pokazaliśmy z imienia i z nazwiska, a na archiwalnych fotografiach zobaczyliśmy ich twarze.

Wszystkie reportaże w ramach akcji #ZbrodniaBezKary znajdziecie w Magazynie Wirtualnej Polski, Raporcie Interii i w Deutsche Welle